20.12.2016

Rutkowska z medalem!

W miniony weekend 15-18.12.2016 r. na pływalni w Olsztynie odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów w pływaniu. Była to najważniejsza impreza kończąca rok 2016. W zawodach uczestniczyło ponad 600 zawodników ze 129 klubów. Nasze miasto reprezentowała 15-letnia Agnieszka Rutkowska z TP SKALAR Słupsk. Plan startów naszej zawodniczki był jednym z cięższych w jej karierze.

Były to kolejno 50m, 200m, 100m klasycznym, a w ostatnim dniu najcięższy dystans 400m zmiennym. Podczas pierwszego dnia Agnieszka przebrnęła przez eliminacje i półfinał, awansując do finału na 50m kl z IV czasem (31.98), ustanawiając nowy rekord woj. Pomorskiego. W samym finale, który odbył się w dniu następnym Agnieszka zajęła VI miejsce. W konkurencji 200m kl – niestety – zabrakło niewiele do awansu do finału A. W popołudniowej sesji w swoim finale Agnieszka zdecydowanie wygrała zajmując ogólnie 11 miejsce. Trzeci dzień dla naszej zawodniczki rozpoczął się bardzo dobrze i w eliminacjach na 100m kl spokojnie awansowała do półfinału. Czas 1.10.44 dał zawodniczce kolejny raz 11 miejsce.

Ostatni dzień zawodów to wspomniane już 400m zmiennym. Najcięższa konkurencja zawodów i najbardziej wymagająca. Poranne eliminacje to spokojne przepłynięcie dystansu pozwalające awansować do finału i oszczędzanie sił na popołudniowy finał. Agnieszka awansowała z trzecim czasem, co pozwoliło na start ze środkowych torów, co ma duży wpływ na obranie taktyki. Nadszedł czas na finał. Na starcie stanęły utytułowane zawodniczki, w tym wielokrotne medalistki Mistrzostw Polski oraz rekordzistka Polski właśnie w tej konkurencji. Rutkowska – jak się później okazało – rozegrała tą konkurencje idealnie.

Po starcie słupszczanka zajmowała odległe 8 miejsce, ale z każdym przepłynięciem kolejnej długości pływalni przesuwała się do przodu. Po 300 metrach zajmowała 4 miejsce. Podczas ostatnich 100m stylem dowolnym popłynęła rewelacyjnie i ostatecznie zajęła III miejsce. Jest to jej pierwszy medal Mistrzostw Polski Seniorów i pierwszy medal seniorski od lat dla naszego miasta. Ostatni medal dla Słupska zdobyła Beata Kamińska.

Medal brązowy Mistrzostw Polski Seniorów dla Agnieszki i dla naszego klubu to ogromny sukces. Do tych mistrzostw szykowaliśmy się od pierwszego września. Warto dodać, że było to 18 tygodni pracy, w tym 179 treningów na samej pływalni, a dokładnie to 665 przepłyniętych kilometrów. Wiele lat ciężkiej pracy w budowę Towarzystwa Pływackiego SKALAR zaowocowało. To sukces wszystkich, którzy pracują dla rozwoju naszego klubu – wyznaje Dariusz Grondziewski, trener TP Skalar Słupsk.